اجتماعی

هیپنوتیزم چیست + کاربرد هیپنوتیزم در زندگی و افزایش قدرت ذهنی 

احتمالا همه هیپنوتیزم را در تلویزیون تماشا کرده اند و تا حدودی متوجه کار او شده اند. ما در این مقاله به معرفی کامل هیبنوتیزم و تاثیر هیبنوتیزم بر زندگی می پردازیم.

به گزارش تجارت امروز؛ در هیپنوتیزم افراد در وضعیت هوشیاری بیداری قرار می گیرند و حواس و تمرکز آن ها، در جایی است که تصور می کنند. برای اطلاع بیشتر از نحوه کار هیبنوتیزم در ادامه همراه ما باشید.

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم را می توان به عنوان “وضعیت هوشیاری (یا هوشیاری) بیداری در نظر گرفت که در آن توجه فرد از محیط نزدیک او جدا می شود و توسط تجربیات درونی مانند احساسات، شناخت و تجسم جذب می شود.

القای هیپنوتیزمی شامل تمرکز است. توجه و درگیری تخیلی تا جایی که آنچه تصور می شود واقعی باشد. با استفاده و پذیرش پیشنهادها، پزشک و بیمار یک واقعیت هیپنوتیزمی می سازند.

کاربرد هیپنوتیزم در زندگی چیست؟

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم، کاربردهای مختلفی در زندگی دارد که افراد زیادی، از آن ها بی خبرند. ما کاربردهای هیبنوتیزم را برای شما معرفی می کنیم.

مدیتیشن

هیپنوتیزم را می توان به عنوان یک حالت مدیتیشن تلقی کرد که فرد می تواند یاد بگیرد که آگاهانه و عمداً برای یک هدف درمانی به آن دسترسی پیدا کند.

سپس پیشنهادها به صورت شفاهی یا با استفاده از تصویرسازی ارائه می‌شوند که به نتیجه دلخواه هدایت می‌شوند. این ممکن است برای کاهش اضطراب با دسترسی به آرامش و آرامش، کمک به مدیریت عوارض جانبی داروها، یا کمک به کاهش درد یا علائم دیگر باشد.

کنترل درد

هیپنوتیزم ممکن است به درد ناشی از سوختگی، سرطان، زایمان، سندرم روده تحریک پذیر، فیبرومیالژیا، مشکلات فک، روش های دندانپزشکی و سردرد کمک کند.

گرگرفتگی

هیپنوتیزم ممکن است گرگرفتگی ناشی از یائسگی را کاهش دهد.

تغییر رفتار

هیپنوتیزم با موفقیت در درمان مشکلات خواب، خیس کردن رختخواب، سیگار کشیدن و پرخوری مورد استفاده قرار گرفته است.

عوارض جانبی درمان سرطان

هیپنوتیزم برای کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده شده است.

درمان اضطراب

با توجه به پیشنهادات داده شده، هیپنوتیزم معمولاً یک تجربه آرامش بخش است، که می تواند برای بیمار پرتنش یا مضطرب بسیار مفید باشد.

با این حال، سودمندی اصلی حالت هیپنوتیزم افزایش اثربخشی پیشنهاد و دسترسی به پیوندهای ذهن یا پردازش ناخودآگاه است. هیپنوتیزم نه تنها می تواند برای کاهش ناراحتی عاطفی استفاده شود، بلکه ممکن است تأثیر مستقیمی بر تجربه بیمار از درد داشته باشد.

استفاده درمانی از هیپنوتیزم

هیپنوتیزم به خودی خود یک درمان نیست، اما می تواند ابزاری باشد که ارائه درمان را به همان روشی که سرنگ داروها را تحویل می دهد، تسهیل می کند. هیپنوتیزم غیرممکن‌ها را ممکن نمی‌کند، اما می‌تواند به بیماران کمک کند آنچه را که ممکن است برایشان امکان‌پذیر باشد باور کرده و تجربه کنند.

انتقاد به هیپوتیزم

حالت های هیپنوتیزمی از زمان وجود بشر برای درمان استفاده می شده است، اما از آنجا که هیپنوتیزم می تواند به اصطلاح برای سرگرمی مورد سوء استفاده قرار گیرد و در رسانه ها به عنوان چیزی مرموز و جادویی به تصویر کشیده شده است، ظاهراً خارج از کنترل سوژه هیپنوتیزم کننده، با بی اعتمادی به آن نگریسته شده است.

خطرات هیپنوتیزم

هیپنوتیزم انجام شده توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آموزش دیده یک درمان پزشکی ایمن، مکمل و جایگزین است. اما توجه داشته باشید که هیپنوتیزم ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به بیماری روانی شدید بی خطر نباشد.

واکنش های مضر به هیپنوتیزم نادر است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • خواب آلودگی
 • اضطراب یا پریشانی
 • مشکلات خواب

هنگامی که کسی هیپنوتیزم را به عنوان راهی برای مقابله با رویدادهای استرس زا در اوایل زندگی پیشنهاد می کند، محتاط باشید. این ممکن است واکنش عاطفی شدیدی را ایجاد کند.

آمادگی لازم برای هیپنوتیزم

برای هیپنوتیزم نیازی به آمادگی خاصی ندارید. پوشیدن لباس راحت برای کمک به آرامش شما ایده خوبی است. مطمئن شوید که استراحت خوبی دارید. به این ترتیب، کمتر در طول جلسه به خواب می روید، زیرا هدف آن آرامش بخش است.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی را انتخاب کنید که دارای گواهی برای انجام هیپنوتیزم باشد. از کسی که به آن اعتماد دارید توصیه بگیرید. در مورد هر ارائه دهنده ای که در نظر دارید بیاموزید. سوالاتی بپرسید، مانند:

 • آیا آموزش تخصصی هیپنوتیزم دارید؟
 • آیا در تخصص خود در این ایالت مجوز دارید؟
 • چقدر در زمینه هیپنوتیزم آموزش دیده اید؟ از چه مدارسی؟
 • چند وقته هیپنوتیزم کردی؟
 • هزینه های شما چقدر است؟ آیا بیمه خدمات شما را پوشش می دهد؟

هیپنوتیزم چگونه کار می کند؟

قبل از شروع، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما روند هیپنوتیزم را توضیح می دهد و اهداف درمانی شما را بررسی می کند. سپس ارائه‌دهنده معمولاً با صحبت کردن با لحنی ملایم و آرام‌بخش شروع می‌کند و تصاویری را توصیف می‌کند که حس آرامش، امنیت و رفاه را ایجاد می‌کنند.

وقتی آرام هستید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی راه هایی را برای دستیابی به اهدافتان به شما پیشنهاد می کند.

برای مثال، این ممکن است شامل راه‌هایی برای کاهش درد یا کاهش میل به سیگار باشد. ارائه‌دهنده همچنین ممکن است به شما کمک کند تا تصاویر ذهنی واضح و معنی‌داری از خود را در حال انجام اهدافتان تجسم کنید.

وقتی جلسه تمام شد، ممکن است بتوانید خودتان را از هیپنوتیزم خارج کنید. یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما کمک کند به تدریج و به راحتی هوشیاری خود را افزایش دهید.

برخلاف آنچه ممکن است در فیلم‌ها یا در حین بازی هیپنوتیزم کننده ببینید، افراد کنترل رفتار خود را در طول هیپنوتیزم از دست نمی‌دهند. آنها معمولاً در طول یک جلسه آگاه می مانند و به یاد می آورند که چه اتفاقی می افتد.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا