نفت و پتروشیمیخودرو

18 ایده ناب برای کاهش مصرف سوخت

کاهش مصرف سوخت به دلیل آنکه در کشور ما ثبات اقتصادی وجود ندارد، حائز اهمیت است. به دلیل تورم افزایشی  هرساله قیمت بنزین و گازوئیل رو به افزایش است. تقریبا در اکثر خانواده ها یک وسیله نقلیه وجود دارد، بنابراین افزایش قیمت سوخت برای همه مهم و نگران کننده است.

به گزارش تجارت امروز؛ با توجه به روند اقتصادی که در کشور وجود دارد، اکثر ما به دنبال روش های کاهش مصرف سوخت هستیم، تا بتوانیم با این روش در هزینه های خود صرفه جویی کنیم. کسانی که در کلان شهرها زندگی می کنند، به دلیل تراکم زیاد و ترافیک های سنگین، مصرف سخوت آن ها بیشتر است. پس با ما همراه باشید تا در این شرایط نا به سامان کمک حالتان باشیم.

روش های کاهش مصرف سوخت

اجرای راهکارهای ساده مصرف بنزین در خودروها علاوه بر صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی هواف منجر به حفظ ذخیره بنزین نیمه یارانه ای (بنزین ۴۰۰ تومانی) در کارتها و استفاده از این فرآورده پر طرفدار نفتی برای مدتی طولانی تر برای خودروسواران خواهد شد.

تنظیم موتور خودرو

اولین روش کاهش مصرف سوخت شامل تنظیم موتور خودرو است. از تنظیم بودن موتور خودرو اطمینان حاصل کنید، خودروهایی که موتور آنها تنظیم است ۵ درصد کمتر از سایر اتومبیل ها سوخت مصرف می کنند (معادل نیم لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر).

نکته: استفاده از فیلترهوای استاندارد و تعویض به موقع آن ۱۰ درصد مصرف سوخت را کاهش می دهد و تا ۵۰ درصد آلودگی هوا را کاهش می دهد.

استفاده کمتر از کولر

کمتر از کولر استفاده شود و یا سعی شود که از کولر در مسیرهای سربلایی و پرترافیک استفاده نشود، پیشنهاد می شود از کولر به صورت فاصله های زمانی کوتاه و چرخشی استفاده شود.

نکته: در زمان هایی که هوای بیرون مناسب است از دریچه هوا یا پنجره جهت تهیوه هوای خودرو استفاده کنید. استفاده از کولر در هنگام ترافیک یا توقف، باعث افزایش مصرف سوخت تا ۱۰ درصد می شود.

تنظیم باد

باد لاستیک های خودرو را به طور منظم تنظیم کنید، تنظیم باد لاستیک تا سه درصد مصرف سوخت خودرو را کاهش می دهد.

سبک کردن ماشین

حتی المقدور وزن خودروی خود را با حذف تجهیزات جانبی غیر ضروری کاهش دهید. سعی کنید همیشه ماشین شما سبک باشد و فشار کمتری به به ماشین وارد شود. به ویژه در مسافرت لوازم ضروری را با خود ببرید.

زمان تردد خود را مدیریت کنید

در روش های کاهش مصرف سوخت به این نکته توجه کنید، و از انتخاب زمان های اوج ترافیک برای استفاده از خودرو اجتناب کنید. با استفاده از اپلیکشن های موجود می توانید، ترافیک موجود در مسیر خود را چک کنید و از میان بر و تایم ها یخلوت استفاده کنید.

انتخاب مسیر کوتاه

مسیرهایی که خودرو در زمان طی آن نیاز به توقف کمتری دارد (همچون بزرگراه ها و جاده های کمربندی) را انتخاب کنید. با انتخاب مسیر کوتاه شما صرفه جویی ممکن را انجام می دهید.

 رعایت قانون

اصول رانندگی و سرعت مجاز را رعایت کنید. هر چه شما سرعت بیشتری در رانندگی داشته باشید، مصرف سوخت شما افزایش بیشتری خواهد داشت.

چک کردن ترموستات

از کارکرد صحیح ترموستات مطمئن شوید زیرا خودرویی که ترموستات آن صحیح کار نمی کند ۲ درصد بیشتر از خودرویی که ترومستات آن درست کار می کند، سوخت مصرف می کند.

ترمز های ناگهانی

از ترمزهای ناگهانی و از حرکت پرگاز در زمان شروع حرکت اجتناب کنید. خودرویی که به آهستگی شتاب می گیرد یا از شتاب خود می کاهد ۲۰ درصد کمتر از خودرویی که به سرعت شتاب خود را کاهش یا افزایش می دهد سوخت مصرف می کند.

 از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید

وسیله نقلیه عمومی

در بعضی از موارد بهینه عمل کردن در زمینه استفاده از یک وسیله، عدم استفاده از آن است. شاید بهتر باشد در ماقعی که می توان از وساط نقلیه عمومی استفاده کرد. از خودرو خود استفاده نکنیم یا مسیرهای پر ترافیک را با دوچرخه یا پیاده طی کنیم.

 از سرعت مناسب استفاده کنید

در بیشتر خودروها بهترین سرعت اقتصادی به لحاظ مصرف سوخت ۸۵ تا ۹۰ کیلومتر است. در صورت رانندگی با سرعت بالا به عنوان مثال به جای ۱۱۰ کیلومتر در ساعت با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت برانید و به میزان ۲۵ درصد (معادل ۲/۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مصرف سوخت صرفه جویی کنید.

نقشه حرکت را به همراه داشته باشید.

برای جلوگیری از اشتباه در تعیین مسیر، نقشه راه را همراه داشته باشید. بررسی ها نشان می دهد کاستن از میزان اشتباهات در تعیین مسیر ۵ تا ۱۰ درصد سوخت اضافی را به خودرو تحمیل می کند. و از روش های موثر کاهش مصرف سوخت است.

روشن نگه داشتن خودرو

۱۲۰ ثانیه روشن ماندن خودرو بدون حرکت، سوخت بیشتری نسبت به خاموش و روشن کردن مجدد آن مصرف می کند.

سفرهای خود را ترکیب کنید

شما اگر به مسافرت چند منظوره بروید، که که مسافت آن با بسیار طولانی نباشد و بتوان در طول مسیر مقاصد مختلف را رفت. بسیار به شما در مصرف سوخت کمک می کند.

در تراقیک آرام  برانید

اگر به نرمی و همراه با جریان عمومی ترافیک برانید به میزان ۱۵-۱۰.۶ درصد) (معادل ۱.۷-۱.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) در مصرف سوخت صرفه جویی می کنید.

افزایش مصرف سوخت خودرو در زمستان

به طور میانگین، مصرف سوخت خودرو در زمستان حدودا ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. پس در زمستان کاهش مصرف سوخت اهمیت بیشتری دارد. روشن کردن ماشین در هوای سرد، راه‌ انداختن موتور و رسیدن به زمان ایده‌آل به انرژی بیشتری نیاز دارد.

از سوی دیگر، باد لاستیک‌ها در سرما کاهش پیدا می‌کند، همچنین ممکن است در زمستان از لاستیک زمستانی استفاده کنید. این موضوعات منجر به بالا رفتن میزان اصطکاک لاستیک با زمین می‌شود.

بنابراین برای غلبه بر این اصطکاک، نیروی بیشتری نیاز است. استفاده از بخاری، گرمکن صندلی و… نیز نیازمند مصرف سوخت است. همه این موارد سبب می‌شود تا خودرو در زمستان سوخت بیشتری مصرف کند.

استفاده از باربند استاندارد

بار بند استاندارد در مقایسه با باربند غیر استاندار موجب ۶ درصد صرفه جویی در مصرف سوخت می شود. باربند وسیله ای است که برای حمل بار بر روی سقف اتومبیل های مختلف طراحی می شود،

باربند چنانچه استاندارد باشد علاوه بر آسایش سرنشینان خودرو باعث ایمنی بار در برابر سقوط، سرقت و خیس شدن می شود و به دلیل طراحی آیرودینامیک، در هنگام حرکت همچون یک بادشکن عمل کرده و مانع از کاهش سرعت یا افزایش مصرف سوخت خودرو می شود.

مصرف سوخت خودروهای هیبریدی

کاهش دما، اثر بیشتری بر کاهش بازدهی خودروهای هیبریدی می‌گذارد. از آنجا که دمای باتری در هوای سرد کاهش می‌یابد، بازدهی آن‌ نیز دچار روندی نزولی می‌شود. خودروهای هیبریدی در زمستان در مصارف شهری ۲۰ تا ۴۰ درصد و در سفرهای کوتاه ۲۵ تا ۴۵ درصد سوخت بیشتری مصرف می‌کنند.

مصرف سوخت در خودروهای برقی

خودرو برقی

خودروهای برقی در سرما بین ۳۹ تا ۴۱ درصد افزایش مصرف سوخت دارند. بیشترین سهم انرژی مصرف شده، به گرم کردن کابین خودرو اختصاص می‌یابد. همچنین چون بخاری این خودروها با آب گرم کار نمی‌کند، باتری خودرو باید بار گرم کردن کابین را هم بر دوش بکشد.

معرفی دستگاه کاهش مصرف سوخت

در حال حاضر، دستگاه‌های مختلفی برای کاهش مصرف سوخت ماشین‌ها ساخته شده‌‌اند. هر کدام از این دستگاه‌ها بخش خاصی از سیستم احتراق خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهند و به این وسیله، میزان سوخت مصرف‌شده را کاهش می‌دهد.

دستگاه‌ مولد هیدروژن

این دستگاه‌ از آب برای تولید هیدروژن و تهیه سوخت مورد نیاز موتور استفاده می‌کند. البته به گفته کارشناسان، هیدروژن تولید شده توسط این دستگاه، تفاوت قابل توجهی در افزایش راندمان مصرف سوخت خودرو ایجاد نمی‌کند.

دستگاه‌ یونیزه کننده سوخت

جایگاه دستگاه یونیزه‌کننده سوخت، بین انژکتور خودرو و پمپ هیدروژنی است. این دستگاه‌ها با ایجاد میدان یونی، باعث تبخیر بیشتر سوخت و راحت‌تر سوختن آن در موتور می‌شوند. البته در خودروهای مدرن، انژکتورهای سوخت مدرن این وظیفه را بر عهده دارند.

دستگاه یونیزه کننده موتور

دستگاه یونیزه‌کننده موتور، به طور مستقیم به موتور خودرو وصل می‌شوند. اما عملکرد آن شبیه دستگاه یونیزه‌کننده سوخت است. البته این دستگاه به لوله بنزین وصل نمی‌شود.

دستگاه ورتکس ورودی

این دستگاه، نحوه ورود هوا به موتور را تغییر داده و باعث بهبود فرآیند احتراق در خودرو می‌شود. البته باید بدانید در صورتی که رایانه اتومبیل در ورودی هوای موتور مشکلی را تشخیص دهد، تلاش می‌کند جریان سوخت را تنظیم کند و در نتیجه فرآیند احتراق ناکارآمد خواهد شد. پس چندان روی این دستگاه حساب باز نکنید.

افزودنی های سوخت

این موارد در بطری‌های کوچکی به فروش می‌رسند. مواد داخل این بطری باید در مخزن سوخت ریخته شود. این افزودنی‌ها احتمالا به کاهش مصرف سوخت خودرو شما کمک می‌کند.

مگنت‌ کاهش مصرف سوخت

این مگنت‌ها طوری طراحی شده‌اند که با اتصال به لوله بنزین، باعث بهتر سوختن بنزین، گازوئیل، گاز و… شوند.

البته برخی معتقدند این مگنت‌ها کارایی چندانی ندارند و ممکن است روی قطعات الکترونیکی اطراف خود نیز اثرات منفی بگذارند و عملکرد آن‌ها را دچار اختلال کنند.

دستگاه‌ جرقه زنی

این دستگاه‌ها شمعی خاص دارند و گفته می‌شود راندمان سوخت خودرو را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. این دستگاه، فرآیند احتراق را داغ‌تر و سریع‌تر می‌کند.

انژکتور

بعضی دستگاه‌های انژکتوری آب یا بخار سوخت را به لوله بنزین خودرو اضافه می‌کنند تا مصرف سوخت را پایین بیاورند.

بنابر گفته برخی کارشناسان، انژکتورهای آبی، از انفجار، احتراق ناقص یا مشکلات دیگر در موتور جلوگیری می‌کند.

کاتالیزور سوخت

کاتالزور سوخت، نوعی فلز است که مستقیم در باک خودرو قرار می‌گیرد. این کاتالیزور، با سوخت خودرو واکنش شیمیایی داده و فرآیند احتراق را بهبود می‌بخشد.

مزایای کاهش مصرف سوخت

ممکن است تصور کنید، تنها مزیت کاهش مصرف سوخت، صرفه‌جویی در هزینه‌هاست اما این امر، مزایایی بیش از این دارد.

  • کاهش هزینه: همان‌طور که می‌دانید، مهم‌ترین مزیت کم شدن مصرف سوخت ماشین، کاهش هزینه تامین انرژی برای وسیله نقلیه و هزینه‌های جانبی است.
  • کمک به محیط زیست: سوخت‌های فسیلی که بیشتر در خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند، آسیب شدیدی به محیط زیست می‌زنند. از سوی دیگر این سوخت‌ها جزو انرژی‌های تجدیدناپذیرند و با استفاده زیاد، رو به نابودی می‌روند و دیگر اثری از آن‌ها برای آیندگان باقی نمی‌ماند.
  • کاهش آسیب به خودرو: مصرف بالای سوخت، کارایی موتور خودرو را به شدت کاهش می‌دهد و در اثر گذشت زمان آن را فرسوده می‌کند. در صورتی که میزان مصرف سوخت در ماشین اصلاح شود، احتمال آسیب رسیدن به خودرو نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

انتهای مطلب/آ.ع

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا