بین الملل

بزرگترین ناو جنگی جهان را بشناسید + تصاویر

"آدمیرا الکسی کوزنتسف" یا "کوزنیتسف" یک ناو هواپیمابر غول پیکر ساخت فدراسیون روسیه ( اتحاد جماهیر شوروی سابق) بوده که وظیفه اصلی آن پشتیبانی از شناورهای عملیاتی و جنگنده‌های ارتش است.

تجارت امروز؛ این ناو در سال ۱۹۸۱ سفارش ساختش داده شده و در سال ۱۹۸۵ به آب انداخته شد و در سال ۱۹۹۰ مأموریت‌های عملیاتی و بین‌المللی خود را رسما آغاز کرد. از جمله مهمترین ماموریت های عملیاتی اش می‌توان به گشتزنی در “مدیترانه” اشاره کرد.

 هواپیمابر “آدمیرا الکسی کوزنتسف” به عنوان پیکان عملیات دریایی ارتش فدراسیون روسیه شناخته می‌شود که بعد از ناو هواپیمابر “آدمیرال گوروشکوف” ساخته شده و البته پتانسیل‌های عملیاتی بالای این سازه غول پیکر آن را بسیار مطرح کرده است.

ناو هواپیمابر مذکور (“الکسی کوزنتسف”) با وزن قریب به ۶۰ هزار تن، طول بیش از ۳۰۰ و پهنای بیش از ۷۰ متر و سرعت ۲۹ گره دریایی (بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت) دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است.

ناو هواپیمابر “آدمیرا الکسی کوزنتسف”  عرشه ای برای پرواز دارد که برای بالا آوردن هواپیما ها و بالگرد ها از آشیانه به روی آن از ۲ آسانسور استفاده می‌شود که هر کدام توانایی بالا بردن ۴۰ تن بار را دارند.

موتور ناو دارای ۸ دیگ بخار و ۴ توربین بخار به قدرت هر یک ۵۰ هزار اسب بوده که مجموعا ۲۰۰ هزار اسب بخار نیرو تولید می کنند که مراکز تولید قدرت کشتی منتقل می‌ شود و کل عرشه ناو از پوششی تشکیل شده که قدرت مقاومت در برابر حرارت های بسیار بالا را دارد.

حداقل برد عملیاتی تعریف شده برای  ناو هواپیمابر “آدمیرا الکسی کوزنتسف” بیش از ۳۸۰۰ مایل بوده که اگر هر مایل را ۱/۶ کیلومتر درنظر بگیریم برد نهایی ناوهواپیمابر مذکور بیش از ۵ هزارو ۵۰۰ کیلومتر برد دارد.

ناوهواپیمابر “الکسی کوزنتسف” مجهز به موشک های ضد کشتی  ” پی ۷۰۰ “

این غول ۳۰۰ متری می‌تواند انواع جنگنده‌های کلاس “سوخو”، “بالگردهای  “کاموف”  را حمل کرده و سامانه‌های آتش باری و دفاع موشکی متعددی بر روی آن نصب شده که از جمله آن می‌توان به موشک‌های ضد کشتی ” پی ۷۰۰” و سامانه مقابله با زیردریایی “اوداو” اشاره کرد.
بزرگترین ناو جنگی جهان را بشناسید +تصاویر
سایت میلیتاری هیت (Military -Heat) درباره ناو هواپیمابر “آدمیرا الکسی کوزنتسف”   عنوان داشت: این ناو در دهه ۸۰ به آب انداخته شد و در سال ۱۹۹۵ عملیاتی گردید. این سایت مدعی شد “الکسی کوزنتسف” تنها ناو هواپیمابر ناو نیروی دریایی ارتش فدراسیون روسیه است.
سایت مذکور با اشاره به اینکه شرکت کشتی‌سازی  “نیکولایف”  نقش مهمی در ساخت ناو هواپیمابر”آدمیرا الکسی کوزنتسف”   داشته نوشت: این ناو با حجم خدمه قریب به ۲ هزار نفر، طول ۳۰۲ و پهنای ۷۲ متر وزن کلی ۵۸ هزار تن دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است.سایت سایت میلیتاری هیت (Military -Heat) تصریح کرد: این ناو با سرعت ۲۹ گره دریایی یک باند پروازی برای جنگنده‌های عملیاتی با زاویه ۱۲ درجه می‌سازد تا این هواپیماها بتوانند ماموریت‌های خود را انجام دهند.

این سایت ادامه داد: ناو هواپیمابر “آدمیرا الکسی کوزنتسف”   می‌تواند انواع جنگنده‌های  “سوخو ۲۵” ، “سوخو۳۳ ” و طیف گسترده‌ای از کلاسهای مختلف بالگرد “کاموف” را حمل کرده و ظرفیتی بیش از ۴۰ فروند هواپیما و هلی‌کوپتر دارد.

سایت میلیتاری هیت  (Military -Heat) عنوان داشت: این ناو هواپیمابر در سرعت‌های مختلف بردهای گوناگون دارد و برای مثال در سرعت ۲۹ گره دریایی می‌تواند تا ۳ هزار و ۸۵۰ مایل را بپیماید. البته از مهر ماه سال جاری گمانه زنی هایی درباره حضور یا عدم حضور ناوهواپیمابر الکسی کوزنتسف در بندر طرطوس سوریه از سوی رسانه های غربی مطرح شده و برخی گمانه زنی ها درباره اعزام یا عدم اعزام این ناو مطرح شده است.

ناو هواپیمابر “الکسی کوزنتسف” در بندر “طرطوس”

البته ناو هواپیمابر  “آدمیرا الکسی کوزنتسف”  جهت پشتیبانی از نیروهای روسی در جنگ سوریه مدتی بوده که در دریای مدیترانه حضور دارد و ماموریت‌های عملیاتی خود را انجام می‌دهد که البته این موضوع در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳  کاملا مشهود بود.
رسانه های غربی سعی می‌کنند عدم اعزام این ناو به سواحل سوریه را مطرح کنند و این درحالی است که این سازه غول پیکر چند بار به سواحل سوریه سفر کرده و اعتقاد بر این است که ناو هواپیمابر “آدمیرا الکسی کوزنتسف”    می‌تواند در مبارزه با تروریسم نقش مهمی ایفا کند.
البته  “کرملین”  تاکتیک های مختلفی را در جنگ با سوریه آزمایش کرده که یکی از آن ها استفاده از ناوهای عظیم الجثه با قابلیت شلیک موشک های سطح به سطح بوده که “مسکوا” و “الکسی کوزنتسف” چنین قابلیتی دارند و امتحان خود را در آوردگاه های بین المللی پس دادند.
ناوهواپیمابر “الکسی کوزنتسف” دست بالای ارتش روسیه در منازعات دریایی خواهد بود و این غول بیش از ۳۰۰ متری توانسته در زمان لازم در بندر “طرطوس”  سوریه پهلو بگیرد و از منافع راهبردی “کرملین” دفاع کند.
انتهای مطلب
امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا