ارز

لیست 10 ارز برتر دنیا در سال 2023

پس از تجزیه‌وتحلیل اقتصادهای جهانی برای بارزش ترین پول دنیا، لیست 10 ارز برتر دنیا در سال 2023 مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش تجارت امروز؛ سازمان ملل ۱۸۰طبقه بندی پولی را در سراسر جهان به عنوان ارز قانونی به رسمیت می‌شناسد. از بین این ۱۸۰ طبقه بندی پولی، اسکناس های مورد استفاده در ۱۹۵ کشور، ارزهای تاریخی و تثبیت شده در صدر نیستند. ارزش آن در مقایسه با دلار آمریکا و برخی دلایل اهمیت آن به عنوان یک ارز جهانی پرداختیم. همواره به‌ خاطر تحریم‌ها و مشکلات پرداخت ارزی، خرید ارزها در ایران با مشکلاتی همراه شده است. در مقاله زیر با ارزش ترین پول و ارز برتر دنیا را بررسی خواهیم کرد.

مفهوم ارز برتر دنیا، قدرت آن ارز و حول قدرت خرید پول یک کشور در هنگام مبادله برای کالاها، خدمات یا ارزهای دیگر می‌چرخد. بر این اساس باید گفت که قدرت ارز در ارزیابی با تعداد کالاها و خدمات قابل خرید. در مقابل یک واحد پول ملی، یا به عبارت دیگر میزان ارز حاصل از مبادله آشکار می‌شود.

در راستای این موضوع اقتصاددانان تاکید کردند. برای اینکه لقب با‌ارزش‌ترین و قدرتمند‌ترین ارز را به واحد پول یک کشور داد. مستلزم ارزیابی کشور در زمینه‌های نرخ تورم، رشد اقتصادی داخلی، سیاست‌های اعمال شده. توسط بانک مرکزی مربوطه و ثبات کلی اقتصاد‌ی کشور است. بر این اساس تحلیلگران این نهاد ۱۰ پول قدرتمند جهانی در سال ۲۰۲۳ را معرفی کردند. و عامل برجستگی آنها را نیز مورد بررسی قرار دادند.

ارز برتر دنیا در سال ۲۰۲۳ دینار کویتدینار کویت

با ارزش ترین پول جهان ۲۰۲۳ دینار کویت وجود دارد. ارزش هر دینار کویت برابر با ۳.۳۱ دلار آمریکا است. علامت اختصاری این ارز KWD می‌باشد. درحال حاضر با ارزش ترین ارز در جهان، دینار کویت (در برابر دلار آمریکا) است. کویت که یک کشور کوچک با ثروتی عظیم است، به دلیل صادرات قابل توجه نفت به بازار جهانی، نرخ با ارزشی دارد.

دینار کویت برای نخستین بار در سال ۱۹۶۰ معرفی شد و به عنوان با ارزش‌ترین ارز جهان در رتبه‌بندی‌ قرار گرفت. دلیل این امر را باید ناشی از ذخایر نفتی و سیستم معاف از مالیات دانست. که به تقاضای بالای پولی این کشور کمک می‌کند.

دینار بحرین، دومین ارز برتر دنیا

دینار بحرین به عنوان پول رایج بحرین جزیره‌ای در خلیج عربی، در رتبه دوم قرار دارد. که ارزش آن به‌شدت به صادرات نفت وابسته است. این کشور با جامعه مهاجران قوی از جمله تعداد قابل توجهی از هندی‌ها در جایگاه دومین ارز قوی جهان قرار گرفت.

ریال عمان، سومین ارز برتر دنیا

این ارز به عنوان واحد پول عمان پس از آنکه این کشور استفاده از روپیه هند را به عنوان واحد پول رسمی خود متوقف کرد. به رسمیت شناخته شد. ارزش این ارز به ذخایر قابل توجه نفت وابسته است. و به موجب آن در جایگاه سومین ارز ارزشمند جهان شناخته شد.

دینار اردن، چهارمین ارز برتر دنیا

این ارز از سال ۱۹۵۰ جایگزین پول فلسطین شد. نرخ ارز ثابت و اقتصاد متنوع اردن به ارزش بالای پول اردن کمک کرده است. و آن را به عنوان چهارمین پول قدرتمند در سطح جهان رساند.

پوند انگلیس، پنجمین ارز برتر دنیابا ارزش ترین ارز دنیا کدام است

بریتانیا که از چند کشور انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی تشکیل شده از پوند به عنوان پول رایج استفاده می‌کند. این ارز به عنوان پنجمین ارز قوی جهان، جایگاه قابل توجهی در امور مالی جهانی دارد. و به سبب موقعیت لندن به عنوان یک مرکز مالی و فعالیت‌های تجاری گسترده بریتانیا تقویت شده است.

پوند جبل‌الطارق

جبل‌الطارق به عنوان یک قلمرو برون‌مرزی بریتانیا در میان ۱۰ ارز برتر دنیا قرار دارد و به بخش‌هایی مانند گردشگری و بازی‌های الکترونیکی وابسته است و جایگاه ششم را در بین قوی‌ترین ارزها دارد.

دلار جزیره کیمن

این ارز به عنوان واحد پول جزیره کیمین در رتبه‌بندی‌ها در پله هفتم قرار دارد. که این منطقه واحد خود را در سال ۱۹۷۲ پذیرفتند.

فرانک سوئیس

سوئیس که به ثبات اقتصادی معروف است. در میان ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد. و ارزش پول آن به عنوان هشتمین ارز ارزشمند جهان شناخته می‌شود.

یورو

واحد پول رسمی منطقه یورو به شمار می‌رود. که ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا را شامل می‌شود. این دومین ارز ذخیره بزرگ و دومین ارز پرمعامله در سراسر جهان است. و به عنوان یکی از قوی‌ترین ارزها در جایگاه نهم قرار دارد.

دلارارزش دلار آمریکا

دلار آمریکا پرمعامله‌ترین ارز در سطح جهان است. و با وجود محبوبیت، رتبه دهم را در بین قوی‌ترین ارزهای جهان دارد. گفتنی است که این ارز قابلیت ذخیره به عنوان سرمایه‌گذاری در آینده را دارد.

پایان مطلب/س.آ

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا