صنعت

تاریخچه موتور برق از گذشته تا اکنون

تاریخچه موتور برق از گذشته تا اکنون را میدانید؟

تاریخچه موتور برق از گذشته تا اکنون

موتور برق، دستگاهی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. این موتورها،در بسیاری از وسایل برقی، از جمله وسایل نقلیه برقی، تجهیزات صنعتی و لوازم خانگی، استفاده می شوند.امروز در این مطلب قرار است به تاریخچه این محصول قدرتمند بپردازیم محصولی که پشتیبان تمامی شرکت های صنعتی است.

تاریخچه موتور برق

تاریخچه موتور برق به قرن هجدهم میلادی برمی گردد. در آن زمان، دانشمندان و مهندسان مختلفی در حال مطالعه و آزمایش بر روی تولید برق بودند. یکی از این دانشمندان، یک اسکاتلندی به نام جیمز وات بود. وات در سال ۱۷۶۹، یک موتور بخار اختراع کرد که می توانست انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. این موتور بخار، اولین موتور برقی در جهان بود.

پس از آن یک مهندس آمریکایی تبار یک موتور برق دیگر اختراع کرد.نام این دانشمند توماس داونینگ بود.او از یک آهنربای دائمی برای تولید جریان الکتریکی استفاده میکرد.یک دانشمند انگلیسی قانون القای الکترومغناطیسی که اساس کار موتورهای برقی مدرن را پیدا کرد.همین باعث شد تا پیتر هیلمهولتز دانشمند آلمانی یک موتور برق القایی اختراع کند که از یک سیم پیچ تحریک برای تولید میدان مغناطیسی استفاده می کرد.

نیکولا تسلا دانشمند بزرگ امریکایی که آوازه آن در جای جای جهان پیجیده است. یک موتور برق القایی سه فاز اختراع کرد که از سه سیم پیچ تحریک برای تولید میدان مغناطیسی استفاده می کرد.او در سال ۱۸۷۲ این موتور برق را اختراع کرده بود.موتور برقی تسلا، بسیار کارآمدتر از موتورهای برقی قبلی بود و به سرعت محبوب شد. این موتور برقی، امروزه در بسیاری از وسایل برقی، از جمله موتورهای الکتریکی، ترانسفورماتورها و ژنراتورها استفاده می شود.

در سال ۱۸۸۲، یک مهندس آمریکایی به نام توماس ادیسون، اولین نیروگاه برق تجاری را در شهر نیویورک راه اندازی کرد. این نیروگاه، از موتورهای برقی برای تولید برق استفاده می کرد.با راه اندازی نیروگاه برق توسط ادیسون، استفاده از برق در سراسر جهان گسترش یافت. موتورهای برقی نیز به سرعت در صنایع مختلف، از جمله صنعت حمل و نقل، صنعت تولید و صنعت ساختمان، مورد استفاده قرار گرفتند.

پیشرفت موتور برق ها

تاریخچه موتور برق از گذشته تا اکنون

در قرن بیست و یکم، موتورهای برق به طور فزاینده ای در حال جایگزینی موتورهای احتراق داخلی هستند. این امر به دلیل دلایل مختلفی از جمله آلودگی کمتر، هزینه کمتر و کارایی بیشتر موتورهای برق است.در حوزه وسایل نقلیه، خودروهای برقی به سرعت در حال محبوب شدن هستند.در حوزه لوازم خانگی، موتورهای برق نیز در حال جایگزینی موتورهای احتراق داخلی هستند. این امر به دلیل کاهش هزینه انرژی و افزایش کارایی است.موتور های برق در شرکت های صنعتی کاربرد های بسیاری زیادی دارند. در ادامه به معرفی موتور برق های امروزی میپردازیم.

انواع موتور برق

با توجه به نوع استفاده، موتورهای برق به دو دسته پیوسته و پالسی تقسیم می‌شوند. موتورهای پیوسته برای تأسیس خطوط و تامین نیروی پایدار برای برق گرفتن در صنایع و ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، به منظور تأمین برق برای سیستم‌های مکانیکی و برقی یک کارخانه، موتور برق پیوسته به کار می‌رود. از طرفی، موتورهای پالسی با توان کمتری در بستری محدود و برای کاربردهایی مانند تجهیزات الکترونیکی و دستگاه‌های پزشکی استفاده می‌شوند.

اجزای اصلی موتور برق

اجزای اصلی موتور برق، عبارتند از:

 • موتور: موتور، انرژی سوخت را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند.
 • ژنراتور: ژنراتور، انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.
 • سیستم سوخت رسانی: سیستم سوخت رسانی، سوخت را به موتور می‌رساند.
 • سیستم خنک کننده: سیستم خنک کننده، موتور را از گرمای بیش از حد محافظت می‌کند.
 • سیستم اگزوز: سیستم اگزوز، محصولات احتراق را از موتور خارج می‌کند.

اجزای فرعی موتور برق

اجزای فرعی موتور برق، عبارتند از:

 • سیستم شارژ باتری: سیستم شارژ باتری، باتری را شارژ می‌کند.
 • سیستم استارت: سیستم استارت، موتور را روشن می‌کند.
 • سیستم کنترل: سیستم کنترل، عملکرد موتور را کنترل می‌کند.
 • سیستم حفاظت: سیستم حفاظت، موتور را در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند.

کاربرد موتور برق

موتور برق در صنعت و کارخانه های کاربرد زیادی دارد. برخی از مزایای آن عبارتند از :
. سیستم‌های تأمین برق برای خانوارها و ساختمان‌ها .

۲. سیستم‌های تهویه مطبوع و تهویه مکانیکی در ساختمان‌ها، اتاق‌ها و دفاتر .

۳. تجهیزات پزشکی از جمله مانیتورهای پزشکی، ابزارهای ارتباطی و سایر دستگاه‌های پزشکی.

۴. بسیاری از وسایل خانگی از جمله یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و دیگر دستگاه‌های خانگی .

۵. سیستم‌های لوله‌کشی، پمپ‌های آب و سیستم‌های کنترل در بخش کشاورزی و صنایع آب و فاضلاب .

۶. ابزارهای برش و شیارزنی در ساخت و ساز و بخش‌های مختلف صنعتی .

و بسیاری از کاربردهای دیگر. با توجه به راندمان بالا و کارایی برقی، موتورهای برق برای بسیاری از کاربردهای برق بسیار موثر واقع شده‌اند.

موتور برق خانگی

موتور برق خانگی، ژنراتوری است که توان و مشخصات فنی آن، برای مصارف خانگی بسیار مناسب است. تامین برق لوازم خانگی، انجام امور سبک تا متوسط و سیستم‌های مختلف روشنایی از آن جمله می‌باشد.

امروزه موتوربرق‌های خانگی کاربرد بسیار زیادی دارند. به گونه ای که حوزه استفاده آن‌ها تنها محدود به منازل یا ساختمان مسکونی نمی‌شود. بلکه در حوزه‌های مختلف مشابه نظیر مصارف کشاورزی و باغ نیز از موارد استفاده از ژنراتور خانگی محسوب می‌شوند. در همین راستا مهمترین موارد استفاده از انواع ژنراتور برقی خانگی عبارتند از:

 • تامین برق موردنیاز لوازم‌خانگی مانند یخچال، تلوزیون، کولر و لامپ
 • تامین برق اظطراری برای برق رسانی هنگام قطعی برق منازل، مجتمع مسکونی و آپارتمان
 • استفاده برای مصارف کشاورزی از قبیل پمپ‌های آب، کف کش‌ها و …
 • امکان استفاده برای سیستم‌های روشنایی محوطه، حیاط‌های بزرگ و پارک

نمایندگی موتور برق در قزوین

قزوین به عنوان یک شهر صنعتی بزرگ، دارای شرکت و کارخانه‌های بسیار متعددی است. به همین دلیل تولید کننده های موتور برق در این استان بسیار بالا است. به همین دلیل باید از نمایندگی‌های معتبر خرید کنید تا بتوانید از کیفیت محصول مطمئن شوید. همانطور که گفتیم، شرکت ” آرسس صنعت مانا ” یکی از شرکت‌های نمایندگی موتور برق در قزوین است.

خرید موتور برق خانگی و بنزینی در قزوین

برای خرید موتوربرق خانگی و بنزینی، ما آماده این هستیم که شما را کمک کنیم. شما میتوانید برای استعلام قیمت و خرید موتوربرق خانگی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.ما به عنوان نمایندگی فروش انواع موتوربرق در قزوین، می‌توان مدل‌های مختلف موتوربرق را با یک قیمت مناسب به شما عرضه کنیم. علاوه بر آن، خدمات مربوط نصب و راه‌اندازی آن موتوربرق نیز را ما برای شما انجام می‌دهیم.

موتوربرق بنزینی، به دلیل در دسترس بودن، کاربرد بسیار بالایی دارد و جزو پرکاربرد ترین موتوربرق‌ها است. موتوربرق‌های بنزینی برای مصارف خانگی و کارگاهی بسیار مناسب هستند. برای خرید موتور برق بنزینی باید به دنبال نمایندگی های فروش آن باشید. آرسس صنعت یکی از شرکت‌هایی است که جزو نمایندگی‌های فروش موتوربرق بنزینی به حساب می‌آید. خدمات پس از فروش، پشتیبانی و مشاوره فنی رایگان نیز در خدمت مشتریانی که از ما خرید می‌کنند نیز تعلق می‌گیرند.

خدمات دیگر آرسس صنعت

شرکت آرسس صنعت مانا با داشتن ۱۰ سال تجربه در زمینه فروش و راه اندازی انواع وسایل برقی-صنعتی برای تامین برق در زمان قطعی آن توانسته اعتماد خیلی هارا جلب کند .

دیزل ژنراتور ، ژنراتور گازسوز ، موتور برق ، الکتروموتور و رله حفاظت محصولاتی هستند که شما میتوانید از آنها با مناسب ترین قیمت ممکن از بخش فروشگاه خریداری کنید . شما همچنین میتوانید برای استعلام قیمت ، دریافت اطلاعات و … با مشاورین آنها تماس بگیرید و بعد از آن در صورت نیاز از محصولات آنها خریداری کنید .

آرسس صنعت به دلیل توانایی هایی که دارد ، میتواند در هر زمان ممکن در هر نقطه از ایران درباره خدمات خود به شما خدمت رسانی کند .

این شرکت خدمات پس از فروش نیز برای محصولات خود دارد . بنابراین شما میتوانید با خیال راحت از آنها خریداری کنید و در صورت پیش آمدن کوچکترین مشکل برای دستگاه ها با آنها تماس بگیرید و آنها خیلی سریع کارشناسان خود را برای حل مشکل پیش آمده نزد شما میفرستند .

متخصصین شرکت آرسس صنعت مانا آماده ارائه هرگونه خدمت بعد از نصب و راه اندازی ژنراتور برقی برای شما هستند . شما بعد از خرید این محصول ، میتوانید تا هرموقع از آنها برای تنظیم ، سرویس و بهبود عملکرد این دستگاه کمک بگیرید.

ماموریت اصلی این شرکت تامین و فراهم نمودن کالاها و خدمات مورد نیاز مشتریان از معتبرترین و مطمئن‌‌ترین منابع و توزیع آن در سریع‌‌ترین زمان ممکن به همراه ارائه پشتیبانی و خدمات پس از فروش کامل از سوی متخصصان شرکت است.

منطقه اصلی فعالیت آرسس صنعت در استان قزوین است . اما این به این معنی نیست که شما نمیتوانید از مناطق دیگر هم از آنها خرید کنید .

آرسس صنعت در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته آماده خدمت رسانی به تمام شما در نقاط مختلف در ایران است . برای دریافت خدمات آرسس صنعت کافی است با دو شماره ای که در پایین گذاشتیم تماس بگیرید یا در وب سایت آنها از کارشناسنان آنها درخواست تماس داشته باشید .

قزوین ، بلوار آیت الله خامنه ای ، مجتمع تجاری و اداری نیایش ، طبقه چهارم ، واحد ۴۳۶

شماره تماس : ۳۳۹۹۱۴۹۱_۰۲۸ و ۰۹۱۲۸۸۷۱۳۱۸

آدرس وب سایت : arses-sanat.com

امتیاز بدهید

تلگرام تجارت امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا